CRS سیستم های رزرواسیون مرکزی


CRS سیستم های رزرواسیون مرکزی

Responsive image

CRS (سیستم های رزرواسیون مرکزی)

با روی کار آمدن توریسم الکترونیکی و رونق تجارت الکترونیکی در حوزه گردشگری، بحث سیستم های رزرواسیون آنلاین بیش از پیش مورد توجه دست اندرکاران این صنعت قرار گرفته است، چرا که پیمودن این مسیر لاجرم بوده و ایران نیز همگام با دهکده جهانی باید به این سمت پیش رود. اگرچه که هنوز در این حوزه فاصله زیادی با نمونه های سیستم های رزرواسیون بین المللی داریم اما بهبود این بخش جز با فراهم آوردن زیر ساخت های فناوری، بانکی و مدیریت یکپارچه و نیز فرهنگ سازی های لازم در این زمینه محقق نخواهد شد. یکی از مهمترین موارد در حوزه فناوری الکترونیکی-گردشگری موضوع سیستم های رزرواسیون مرکزی (CRS:Central Reservation System) می باشد که به اجمال در این مطلب به آن می پردازیم:

سیستم رزرواسیون مرکزی CRS یک سیستم کامپیوتری است که جهت ذخیره و بازیابی اطلاعات و انجام معاملات مربوط به مسافرت های هوایی، هتل ها و اجاره اتومبیل می باشد. این سیستم در اصل برای توسعه خطوط هوایی استفاده میشد که بعد از آن برای آژانس های مسافرتی نیز مورد استفاده قرار گرفت. این سیستم دارای شباهت هایی با سیستم های توزیع جهانی یا GDS دارد.

سیستم رزرواسیون مرکزی دارای ماژول های مختلفی می باشد که عبارتند از:

- نرخ اتاق ها

- کنترل موجودی اتاق ها

- امکان رزرو

- شرایط فسخ رزرو

- پروفایل هر هتل شامل نمایش مشخصات کامل هتل

- گزارشات متنوع

- پنل اتصال به GDS ها

در اصل مدیران هتل ها از سیستم های رزرواسیون مرکزی جهت مدیریت یکپارچه رزرو های خود و فروش آنلاین آنها استفاده می‌کنند و از این طریق قادر خواهند بود که ظرفیت های خود را بر روی GDS ها معرفی نمایند.

CRS چیست؟

این عبارت مخفف computer reservation systems or central reservation systems بوده و معنای آن، سیستم های رزرواسیون کامپیوتری است. در ادامه آشنایی با انواع سیستم های رزرواسیون بلیط هواپیما، به تشریح آن ها می پردازیم. سیستم های رزرواسیون کامپیوتری، شامل سیستم های گابریل، سپهر و مقیم می شوند.

معرفی چند مورد از معروف‌ترین CRS ها جهان

سیستم گابریل

این سیستم از حدود 20 سال پیش، مورد استفاده شرکت هما قرار گرفت. هر چند که در ابتدا، از آن به عنوان هاست (یا اجاره ای) بهره برده شد اما به مرور زمان، استفاده از وب سرویس گابریل گسترش پیدا کرد. تا جایی که سایر خطوط هواپیمایی نیز، امکان دسترسی به آن را پیدا کردند.

ویژگی های سیستم گابریل چیست؟

علاوه بر دسترسی همه ایرلاین ها به آن، برنامه زمانی کاملی از اطلاعات خطوط هواپیمایی دارد.

دارای امکانات اشتراک گذاری کد است.

امکان اتصال با سیستم توزیع جهانی (GDS) را دارد.

به سیستم انتخاب صندلی در زمان رزرو بلیط هواپیما، متصل است.

سیستم های رزرواسیون بلیط هواپیما سپهر

سپهر سیستم، تنها یکی از انواع سیستم های رزرواسیون بلیط هواپیما نیست. این سیستم در زمینه ارائه انواع نرم افزارهای رزرواسیون حوزه گردشگری نیز فعالیت می‌کند. نرم افزارهای رزرواسیون پرواز، هتل، خدمات گردشگری، نرم افزارهای فرودگاهی، تنها بخشی از فعالیت هایوب سرویس سپهر سیستم را تشکیل می‌دهند هدف نهایی این سیستم، ارائه نرم‌افزاری جامع و یکپارچه در همه حوزه‌های صنعت توریسم و گردشگری است. از این رو در حال حاضر، 200 مجموعه توریستی در سراسر کشور از خدمات سیستم سپهر، بهره می برند.

ویژگی های نرم افزار رزرواسیون پرواز های داخلی سپهر سیستم

ارائه چندین نرم افزار در زمینه های مختلف با ویژگی های منحصر به فرد، یکی از ویژگی‌ های این نرم افزار رزرواسیون است. در ادامه، این ویژگی ها را مشخص می کنیم.

نرم افزار فروش آنلاین بلیط هواپیما جهت ارائه به آژانس های هواپیمایی زیر مجموعه

ارائه نرم افزار خرید و فروش بلیط های شناور هتل، تور و پرواز های سیستمی، به صورت رایگان

امکان اتصال به شبکه شتاب بانکی جهت فروش آنلاین

ارائه تمامی امکانات مورد نیاز برای چارتر کنندگان پرواز ها

سیستم های رزرواسیون بلیط هواپیما مقیم

سیستم رزرواسیون مقیم نیز یکی دیگر از انواع سیستم های رزرواسیون بلیط هواپیما و حوزه‌های وابسته آن است. این مجموعه در زمینه برنامه نویسی، تولید و فروش انواع سیستم های رزرواسیون آژانس های مسافرتی و مالی فعالیت می‌کند. در حال حاضر، بیش از 140 آژانس های هواپیمایی از نرم افزار های مختلف حوزه گردشگری آن استفاده می‌کنند. هر چند که حوزه تخصصی این سیستم رزرواسیون، صنعت توریسم است اما در سایر زمینه‌ها نیز پروژه های اختصاصی را اجرا می‌کند.

سیستم های رزرو پرواز، هتل و تور، پرکاربرد‌ترین سیستم های رزرواسیون در حوزه خدمات گردشگری شناخته می شوند. در رزرواسیون مقیم، این سیستم به دو بخش اجرایی مالی و فروش تقسیم می‌شود. همچنین ارتباط آن به شکل لوکال و آنلاین، پیاده سازی می‌گردد. در ادامه این دو بخش را توضیح می دهیم.

بخش لوکال

این سیستم به وسیله نسخه ویندوز در شبکه های داخلی، قابل نصب است. از این رو، محبوبیت بیشتری در میان چارتر کننده های بزرگ و آژانس های مسافرتی دارد. سرویس لوکال مقیم سیستم، شامل رزرو پرواز، هتل، تور، انبار بلیت و مدیریت بلیت الکترونیک می شود. بدون شک، یکی از دلایل کاربر پسند بودن این سیستم، طراحی ساده آن شمرده می‌شود. همچنین به وسیله آن، امکان خرید و فروش انواع بلیط ها به صورت شناور و سهمیه ای وجود دارد. گارانتی چارتر پرواز و هتل ها نیز یکی دیگر از قابلیت های سیستم لوکال رزرواسیون مقیم است.

بخش آنلاین

علی‌رقم سادگی هایی که کار با سیستم لوکال را محبوب کرده، امکان رزرواسیون آنلاین را پوشش نمی دهد. با این حال به وسیله اپلیکیشن های آنلاین، امکان رزرو پرواز، هتل و تور در هر لحظه ای وجود دارد. گردشگران جهت پرداخت آنلاین می توانند به شکل اعتباری یا پرداخت از طریق کارت بانکی، بلیط خود را رزرو کنند.

ORS

online or webbase reservation systems یکی دیگر از انواع سیستم های رزرواسیون بلیط هواپیما است. همانطور که نام آن مشخص می کند، ORS سیستم رزرواسیون بلیط هواپیما آنلاین است. خطوط هواپیمایی داخلی زیادی از این سیستم رزرواسیون بهره برده و از خدمات آن استفاده می کنند.


مقالات مرتبط

رزرو آنلاین و آفلاین هتل

پیشتازان سفر امکان رزرو بالغ بر 5000 هتل داخلی و خارجی

ادامه مطلب
SSR سیستم ارائه خدمات به مسافران

تمام خدمات خاصی که مسافر در فرودگاه مبدأ یا در فرودگاه مقصد ...

ادامه مطلب
CARGO مدیریت بار

کارگو هوایی چیست؟ به مجموعه اقداماتی که جهت حمل بار هوایی ...

ادامه مطلب
×