وب سرویس های پرواز


وب سرویس های پرواز

Responsive image

به آژانس های پرواز و مسافرتیما در شرکت دانش بنیان «پیشتازان سفر آسمان پاژ» با نام اختصاری «سفر» با تکیه بر دانش فنی و نرم‌افزاری به عنوان شرکتی دانش‌بنیان در حوزه فناوری اطلاعات، وب سرویس پروازی طراحی کرده ایم که علاوه بر سهولت کاربری امکان دسترسی به 18 ایرلاین داخلی و خارجی و دسترسی و رزرو بیش از5 هزار هتل، را فراهم کرده‌ایم.

ما در شرکت «سفر» به دنبال کمک به پیشرفت سریع در دو حوزه صنعت هوانوردی و گردشگری آنلاین هستیم از این رو، وب سرویس پرواز «سفر» خدمات و مزایای ویژه‌ای در خود، دارد که قبل از توضیح در مورد آن بد نیست در مورد نقش وب سرویس‌ها و سپس وب سرویس‌های پرواز در مقاله‌ی پیش رو توضیح دهیم.

امروزه همه فرآیند های تجاری، خدماتی در جهان در حوزه و بستر device ها،  شبکه و اینترنت اتفاق می‌افتد و صنعت گردشگری و پرواز نیز از این قاعده مستثنی نیست در واقع از آنجا که بستر اصلی خدمات حوزه گردشگری به خصوص صنعت هوانوردی در بستر نرم افزاری در حال انجام است، لذا لازم است تا با اصطلاحات این حوزه نظیر وب سرویس پرواز، آشنا شویم.

قبل از اینکه در نوشتار زیر به طور کامل به مبحث تخصصی وب سرویس پرواز اشاره کنیم لازم است تا در مورد وب سرویس ها و نقش آنها در توسعه زیر ساخت های آنلاین به خصوص ارتباط آنها با شبکه‌سازی و پردازش اطلاعات بپردازیم و بعد در مورد وب سرویس پرواز توضیح دهیم.

 

وب سرویس چیست؟

با رشد تکنولوژی‌های نرم افزاری و فرآیند ارتباطات در جهان، فناوری جدیدی در عرصه رشد کسب و کارها اضافه شده است که افراد از طریق آن می‌توانند تمام امور خود در عرصه‌ی معادلات، تحلیل داده ها و پردازش را در بستر کامپیوترها و اینترنت انجام دهند.

وب سرویسها یاapi ها، از جمله‌ی این تکنولوژی هاست، وب سرویس‌ها  در واقع برنامه ها یا سرویس هایی هستند که به شکل زبان مشترک در حوزه برنامه نویسی شناخته می‌شوند و می‌توانند به طور همزمان چند خدمت را انجام دهند، وب سرویس ها، در واقع از طریق پروتکل‌های تحت وب در خدمت شما هستند است و می‌توانند خدماتی که شما می خواهید را به صورت نمایشی از یک فرایند که شما باید برای اجرای آن مدت‌ها زمان می‌گذاشتید را در مدت زمان کوتاه و گاه در عرض چند ثانیه به شما نشان دهند.

شکل کار وب سرویس ها عموماً به این صورت است که دستورات را به صورت متنی از کلاینت ها گرفته و بعد از طی فرایندی از الگوریتم ها و تابع ها آن را  اجرا و در قالب یک نتیجه‌ی دوباره به کلاینت مورد نظر ارسال می‌کند. 

در تعریف کلاینت نیز باید گفت، کامپیوتر یا سیستمی که تقاضایی را از یک سرو دارد که در اصطلاح به آن مشتری هم می‌گویند.

وب سرویس ها تکنولوژی هستند که  با توجه به پایه‌ریزی بر اساس XML امکان استفاده مشترک در تمام زبان‌های برنامه‌نویسی را دارند و نیازی نیست برای استفاده از آن ها از زبان برنامه نویسی دیگری مانند «پایتون» استفاده کنید.

پایتون نیز یک «زبان همه ‌منظوره ساخته و توسعه داده شده است که می‌توان از آن برای هر کاری، از تحلیل داده (Data Analysis) گرفته تا اجرای بازی های کامپیوتری استفاده کرد.

در واقع وب سرویس‌ها تکنولوژی هایی هستند که انجام امور از شکل دستی و کند را به شکل نرم افزاری و با سرعت و شتاب بیشتر در می آورند، لذا استفاده از وب سرویس‌ها به دلیل اینکه نیاز به تخصص ویژه برنامه‌نویسی  ندارند، مورد توجه قرار گرفته  است و باعث شده تا کسب‌و‌کار‌ها علاوه بر توجه به آن از کارکنان خود بخواهند از وب سرویس‌ها استفاده کنند.

نکته قابل اهمیت دیگر در مورد وب سرویس ها این است که وب سرویس ها  در واقع یک زبان برنامه نویسی مشترک هستند، که برای هر مدلی از کسب و کار یا خدمتی به طور جداگانه قابل تعریف و قابل شخصی سازی شدن هستند که باید این فرآیند توسط طراحان و متخصصان حوزه برنامه نویسی و نرم افزاری، انجام شود.

 

وب سرویس پرواز چیست؟

همانطور که در بالا اشاره شد وب سرویس ها شکل جدیدی از تکنولوژی هستند که به کمک کسب و کارها آمده‌اند تا فرآیند اجرا برای آنها تسریع و عملیاتی‌تر شود.

در حوزه‌ی صنعت گردشگری نیز با توجه به اینکه بسیاری از امور در بستر آنلاین و نرم افزاری در حال انجام است شرکت های هواپیمایی یا همان ایرلاین ها و آژانس های هواپیمایی نیز، از طریق بستر آنلاین نظیر وب سرویس پرواز خدمات فروش بلیط هواپیماها و نمایش پروازهای خود را انجام می دهند.

در واقع به دلیل اینکه مسافران و مشتریان امروزه ترجیح می‌دهند که خرید بلیط هواپیما خود را به صورت آنلاین و غیر حضوری انجام دهند، آژانس های هواپیمایی و ایرلاین ها نیز شرایطی فراهم کرده‌اند که امکان دسترسی به لیست پروازها و فروش بلیط هواپیمای آنها در قالب وب سرویس پرواز انجام شود.

وب سرویس‌های پرواز سرویس هایی هستند که به طور ویژه برای ایرلاین ها و آژانس های هواپیمایی تعریف شده اند، تا بتوانند علاوه بر امکان دسترسی به اطلاعات، امکان فروش خدمات خود به مسافران و مشتریان را نیز داشته باشند.

در واقع یک آژانس هواپیمایی و یا شرکت خدمات مسافرتی، برای اینکه بتواند به لیست پروازهای هر یک از ایرلاین ها چه داخلی و چه خارجی دسترسی داشته باشد نیاز به وب سرویس پرواز آن ایرلاین دارد این فرایند خود باعث می شود تا آنها وب سرویس های مختلفی را دسترسی داشته باشند.

در واقع شما اگر صاحب یک آژانس هواپیمایی باشید، برای اینکه بتوانید به لیست پروازهای هر یک از ایرلاین‌ها دسترسی داشته باشید نیاز به وب سرویس پرواز آن ایرلاین دارید، از سوی دیگر اگر بخواهید کار فروش بلیط هواپیما توسط آژانس هواپیمایی شما انجام شود، نیاز به وب‌سایت و هم به وب‌ سرویس پرواز، وب سرویس فروش بلیط هواپیما به صورت جداگانه دارید که دسترسی به هر کدام از آنها نیاز به مجوز‌ها و فرآیند‌های فنی مختلفی دارد که برای شما مقرون به صرفه نخواهد بود.

در عین حال اگر شما سطح دسترسی‌هایتان به گونه‌ای باشد که به لیست کاملی از پروازهای داخلی، خارجی و چارتری، دسترسی نداشته باشید نمی توانید نیاز مشتری‌های خود در حوزه پرواز را پاسخگو باشید و آنها برای خرید بلیط هواپیمای خود مجبور می‌شوند به سراغ آژانس‌های هواپیمایی دیگر بروند.

به طور ساده‌تر اگر بخواهیم بیان کنیم باید گفت: وب سرویس پرواز انواع مختلفی دارند و شامل: وب سرویس جامع رزواسیون، وب سرویس فروش بلیط هواپیما داخلی، وب سرویس فروش هواپیما خارجی وب سرویس فروش هواپیما چارتری، وب سرویس فروش آنلاین بلیط هواپیما می‌شود.

شما با یک وب سرویس پرواز می‌توانید از میان لیست مسافران، مسافری را با مشخصات خاصی جستجو نمایید. قابلیت جستجو با تاریخ و مسیرهای پروازی نیز وجود دارد. شما می‌توانید در یک بازه زمانی مشخصی، ایرلاینی را از فهرست فروش خود حذف نمایید.

در واقع یک وب سرویس پرواز بسته به اینکه چه خدماتی برای آن تعریف شده است کارکردهای متفاوتی دارد و وب سرویس‌های پرواز در حوزه صنعت گردشگری آمده‌اند تا صنعت گردشگری آنلاین را توسعه دهند.

ما در «شرکت پیشتازان سفر» وب سرویس پروازی ارائه می‌دهیم که سطح دسترسی‌های مختلفی را برای آژانس‌های هواپیمایی ایجاد می‌نماید.

وب سرویس پرواز سفر، با هدف سهولت سطح دسترسی برای آژانس های هواپیمایی در شرکت سفر تنظیم شده است تا آژانس هواپیمایی دیگرلازم نباشد برای دسترسی به سطح پروازهای مختلف  نظیر داخلی، خارجی و چارتری وب سرویس هر ایرلاینی را جداگانه تهیه نماید.

از این رو شما تنها با استفاده از وب سرویس پرواز شرکت سفر، می‌توانید علاوه بر سطح دسترسی به پرواز ایرلاین ها، آژانس‌های source و ریسلرها Reseller نیز دسترسی داشته باشید. با این شرایط شما به قیمت‌ها، کلاس نرخی های مختلفی دسترسی خواهید داشت و نیاز مسافر و مشتری خود برای پرواز به هر مقصدی را پاسخگو خواهید بود.

از دیگر مزایای وب سرویس پرواز شرکت سفر سهولت استفاده از آن است که پیچیدگی‌های سایر وب سرویس‌های پرواز مشابه را ندارد و با پشتیبانی 24 ساعت خود پاسخگوی نیاز شما در هر بخش خواهد بود.

شرکت سفر با هدف رهبری صنعت گردشگری آنلاین کشور و بومی سازی بسیاری از نرم افزارهای صنعت هوانوردی تلاش کرده است وب سرویس پروازی ارائه دهد تا علاوه بر اینکه خدمات مختلف حوزه گردشگری آنلاین در آن پاسخگویی شده باشد سرعت و فضای امنی برای اطلاعات و داده‌های هریک از سیستم‌های پرواز آژانس های هواپیمایی و کابران آن فراهم نماید تا اطلاعات آنها کاملاً محرمانه و غیر قابل دسترس برای همه باشد.


مقالات مرتبط

رزرو و استرداد خودکار گابریل

رزرو و استرداد خودکار گابریل رزرو و استرداد خودکار گابریل

ادامه مطلب
درگاه هوشمند سفر پی

درگاه هوشمند سفر پی راهی آسان جهت سفر های شما

ادامه مطلب
رزرو هتل های داخلی و خارجی

امکان رزرو بالغ بر 5000 هتل داخلی و خارجی

ادامه مطلب
×