RM مدیریت بازار یا بازاریابی رابطه‌مند


RM مدیریت بازار یا بازاریابی رابطه‌مند

Responsive image

مدیریت بازار یا بازاریابی رابطه‌مند (RM)

امروزه شرکت ها به دنبال تدوین استراتژی هایی برای جذب مشتریان جدید و همچنین حفظ مشتریان کنونی و برقراری رابطه ای دائمی با آن ها هستند تا ارزش طول عمر آن ها را افزایش دهند. ارزش طول عمر هر مشتری یکی از مهم ترین ابزارها در جهت رسیدن به مدیریت ارتباط با مشتری سودآور است. شرکت ها می توانند با سرمایه گذاری روی بازاریابی رابطه مند و بهبود کیفیت رابطه، ارتباط مؤثری با مشتریان برقرار کرده و باعث افزایش طول عمر مشتری و ارزش حاصل از آن شوند.

بازاریابی رابطه مند شناسایی، ایجاد، نگهداری و تقویت روابط قوی و با ارزش با مشتریان و سایر سهامداران است که این امر ایجاد اعتماد در نتیجه عمل به تعهدات محقق می شود. در واقع هدف نهایی بازاریابی رابطه مند غالباً ایجاد، حفظ، تقویت و تجاری سازی روابط با مشتری است به گونه ای که اهداف طرف های درگیر محقق شود. این کار با تبادل متقابل و تحقق وعده ها انجام می شود.

وفاداری عبارتست از حفظ تعهد عمیق به خرید مجدد یا انتخاب مجدد محصول یا خدمات به طور مستقیم در آینده، به رغم اینکه تاثیرات موقعیتی و تلاش های بازاریابی به صورت بالقوه می تواند باعث تغییر در رفتار مشتری شود.

صاحب نظران دانش بازاریابی، مزایای زیادی را برای وفاداری برشمرده اند که برخی از بارزترین آنها عبارتند از:

۱. کاهش هزینه های جذب مشتریان جدید

۲. کاهش حساسیت مشتریان به تغییرات و قیمت ها

۳. افزایش موانع برای ورود رقبای جدید

فرآیند بازاریابی رابطه‌ای

رویه ای مشخص و گام به گامی برای بازاریابی رابطه ای تعریف نشده است اما چند مرحله می تواند همه چیز را بهبود بخشد. آنها به شرح زیر هستند:‌

1. جمع آوری اطلاعات در مورد انتخاب¬‌های مشتری، چرایی، چگونگی و اینکه چه کالایی خریداری شده است.

2. بررسی و تجزیه و تحلیل الگوهای خرید

3. اجرایی کردن یک روش بازاریابی

4. بازبینی و بازخورد گرفتن از روش در حال استفاده و سعی در ارتقاء بخشیدن آن.

اهمیت بازاریابی رابطه‌ای

احتمالاً با این عقیده که مشتریان امروزی با انتخاب روزافزونی در محصولات و خدماتی که می توانند خریداری کنند روبرو هستند، موافقید. آنها بر اساس برداشت خود از کیفیت، خدمات و ارزش، انتخاب می کنند. شرکت ها باید عوامل تعیین کننده ارزش و رضایت مشتری را درک کنند.

نقش بازاریابی رابطه ای همینجا نهفته است. یک چالش بزرگ برای شرکت‌هایی که کارایی بالایی دارند ایجاد و حفظ کسب وکار مداوم و رو به رشد در بازارهایی است که به سرعت در حال تغییر است. آنها باید عناصر اصلی کسب و کار و چگونگی حفظ تناسب مداوم و پایدار بین ذینفعان (سهامداران)، فرآیندها، منابع و توانایی ها و فرهنگ سازمان را تشخیص دهند.

برای ایجاد رضایت مشتری، شرکت ها باید زنجیره ارزش خود و همچنین کل سیستم ارزش گذاری را به روشی مشتری محور مدیریت کنند. هدف نه تنها جلب مشتری بلکه مهمتر از آن حفظ مشتری است. بازاریابی ارتباط با مشتری کلید حفظ مشتریان را در بر دارد و شامل ارائه منافع مالی و اجتماعی و همچنین وابستگی¬‌های ساختاری با مشتریان است. شرکت ها باید تصمیم بگیرند که چه میزان بازاریابی رابطه ای برای سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف بازار و مشتریان شخصی، از سطوحی مانند مشارکت اساسی (پایه‌¬ای)، واکنشی، مسئولیت پذیر بودن (پاسخگویی) و غیره مورد نیاز است. در بازاریابی رابطه ای آنچه که می تواند مورد مطالعه قرار گیرد، برآورد ارزش طول بقای مشتری در مقابل جریان هزینه ای است که برای جذب و حفظ مشتریان مورد نیاز است.

و در نهایت ما در شرکت پیشتازان سفر پاژ با طراحی نرم افزارهای اختصاصی و افزودن قابلیت های ویژه ای به سایت شما، جهت افزایش جذب بیشتر کاربران و بازاریابی رابطه مند، با هدف بهره وری بیشتر تلاش نموده‌ایم.


مقالات مرتبط

رزرو آنلاین و آفلاین هتل

پیشتازان سفر امکان رزرو بالغ بر 5000 هتل داخلی و خارجی

ادامه مطلب
SSR سیستم ارائه خدمات به مسافران

تمام خدمات خاصی که مسافر در فرودگاه مبدأ یا در فرودگاه مقصد ...

ادامه مطلب
CARGO مدیریت بار

کارگو هوایی چیست؟ به مجموعه اقداماتی که جهت حمل بار هوایی ...

ادامه مطلب
×